جلو – جبهه بازیکن خوزستان قرارداد میلیونی

جلو – جبهه: بازیکن خوزستان قرارداد میلیونی استقلال بازیکنان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

تندگویان: شهرداری ٢٤ هزار میلیارد تومان به اشخاص و بانک ها بدهکار است و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح های ناتمام دارد محمد حقانی: شهرداری هر سال هزار میلیارد تومان

شهر بدهکار

شهر بدهکار

عبارات مهم : ایران

تندگویان: شهرداری ٢٤ هزار میلیارد تومان به اشخاص و بانک ها بدهکار است و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح های ناتمام دارد محمد حقانی: شهرداری هر سال هزار میلیارد تومان سود بدهی و وام های معوقه می پردازد

شهر بدهکار

٢٩ اردیبهشت امسال مردم تهران، حضور و مشارکتی بی سابقه در انتخابات شورای شهر داشتند و با آرایی معنادار، امید به آینده زندگی در پایتخت را برگزیدند ولی در روزهای گذشته و از سوی بعضی منتخبان و گزینه های احتمالی شهرداری، از «ویرانه ای که شهردار آینده» تحویل خواهد گرفت، سخن به میان آمده است.

«احمد مسجدجامعی» عضو شورای چهارم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و منتخب مردم جهت شورای پنجم یکی از کسانی است که در روزهای گذشته در این باره صحبت کرده هست؛ او در صفحه شخصی اش در توییتر «نخستین چالش شهردار تازه تهران» را «پرداخت حقوق» دانست و در توضیح این عنوان نوشت: «می پرسند مگر می شود نخستین چالش شهردار تازه پایتخت کشور عزیزمان ایران پرداخت حقوق باشد؟ بله! با استخدام های نجومی که در شهرداری شروع شده است این اتفاق خواهد افتاد.» شهردار ١٢ ساله پایتخت کشور عزیزمان ایران چه میراثی را جهت مدیر آن به جای گذاشته است؟ عدد بدهی های کنونی شهرداری چقدر است و شهردار آینده چگونه می تواند این وضع را مدیریت کند؟ «محمدمهدی تندگویان» و «محمد حقانی» دو نفر از اعضای شورای چهارم و منتقد شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با «شهروند» از نامشخص بودن بدهی های شهرداری و ارقام تقریبی این بدهی سخن گفتند. «زهرا صدراعظم نوری» هم که توانسته اعتماد مردم را جهت ورود به شورای پنجم جلب کند از معیارهای این شورا جهت گزینش شهردار آینده می گوید.

تندگویان: شهرداری ٢٤ هزار میلیارد تومان به اشخاص و بانک ها بدهکار است و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح های ناتمام دارد محمد حقانی: شهرداری هر سال هزار میلیارد تومان

حداقل ۴۰ هزارمیلیارد تومان پروژه نیمه کاره

درباره حجم بدهی های کنونی شهرداری تهران، «محمدمهدی تندگویان» عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای کنونی می گوید که با وجود تلاش اعضای فراکسیون اصلاح طلبان، هنوز عدد دقیقی از سوی شهرداری اعلام نشده است: «بحث بدهی را ما چندین بار مطرح کردیم و شهرداری هر هفته عدد جدیدی را مطرح می کند.

این که شهرداری از کجا این همه پول را تأمین می کند، جای پرسش دارد. تا همین یک ماه پیش خودشان رسما اعلام کردند تقریبا ۲۴ هزار میلیارد تومان به اشخاص و بانک ها بدهکار هستند. علاوه بر این حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه های نیمه کاره در شهرداری وجود دارد. اینها همه شرایط سخت شهردار آینده پایتخت کشور عزیزمان ایران را نشان می دهد.» سخنگوی فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر اعتقاد است که پیش از عوض کردن شهردار کنونی، ابتدا باید مشخص شود که آقای قالیباف، شهرداری را با چه وضعیتی تحویل می دهد: «شهردار باید عوض کردن کند و در این شکی نیست ولی نباید جهت این کار عجله شود بلکه باید با حسابرسی دقیق مشخص شود که چه چیزی تحویل گرفته می شود. به نظر من مطالبات و برنامه ها فعلا مهمتر از گزینش و تعویض شهردار است.

از عمر شورای فعلی دو ماه باقی مانده است و فکر می کنم در این وقت دو سه ماهه عوض کردن اعضای شورا بهتر است تمرکز روی به روزرسانی حساب های شهرداری باشد.» تندگویان ادامه می دهد: «شورای تازه باید دنبال مطالبه حسابرسی دقیق باشد؛ این که چه چیزی را از آقای قالیباف تحویل می گیرند. به هر حال ما در شورای فعلی با وجود همه تذکرات به علت مدل مدیریت شورا و اقلیت بودن منتقدان، نتوانستیم به جواب برسیم. پیشنهاد من این است که فعلا به سمت براق سازی و بعد سمت عوض کردن مدیریت بروند.» ولی با تمام مشکلاتی که از آنها نام برده می شود، شهردار آینده پایتخت کشور عزیزمان ایران تا چه اندازه توان عوض کردن شرایط دارد؟ تندگویان در پاسخ به این پرسش با اشاره به این که اعضای منتخب باید به جای پرداختن به مشکلات، به سمت برنامه ریزی بروند، می گوید: «موضوع استخدام ها را هم شنیدم و نمی دانم چقدر صحت دارد که به نظر می آید تبدیل وضع بوده هست. همه این پرسشها قابل مدیریت است.

شهر بدهکار

معضلات را همه می دانیم ولی باید به سمت برنامه ریزی برویم. در شهرداری امکان ایجاد درآمد پایدار وجود دارد؛ به عنوان نمونه عنوان زباله که من به آنها پرداخته ام، عنوان فروشگاه شهروند و… به نظر من باید به سمت برنامه ریزی برویم و با عوض کردن نگرش در درآمدهای شهرداری می توانیم درآمدهای خوبی داشته باشیم. مدیریت تازه ممکن است چند ماهی دچار چالش حقوق ها شود ولی با ساماندهی می شود تغییری اساسی در شیوه درآمد زایی شهرداری به وجود آورد.» احمد حکیمی پور، عضو دیگر شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران هم در گفتگو با «شهروند» می گوید که رقم بدهکاری شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران به اشخاص و بانکها ٢٤ هزار میلیاردتومان و رقم هزینه پروژه های نیمه کاره شهرداری ٠٤ هزار میلیاردتومان است.

قرض ۴۵۰میلیارد تومانی شهرداری

تندگویان: شهرداری ٢٤ هزار میلیارد تومان به اشخاص و بانک ها بدهکار است و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح های ناتمام دارد محمد حقانی: شهرداری هر سال هزار میلیارد تومان

ازبانک شهر جهت پرداخت حقوق یک ماه کارکنان

«محمد حقانی» مدیر کمیته محیط زیست شورای شهر هم در گفت و گو با «شهروند » از نامشخص بودن بدهی های شهرداری سخن می گوید و اعتقاد است که بحران های زیادی در انتظار مدیریت آینده شهرتهران است: «بحران های زیادی در انتظار مدیریت آینده شهرداری و شورای پنجم است و این غیرقابل انکار هست. فروردین امسال، شهرداری حقوق ماهیانه پرسنل را که حدود ۴۵۰ میلیارد تومان هست، از بانک شهر قرض گرفته و این جدا از بدهی شهرداری به شرکت های پیمانکاری هست. پروژه های معوقه هم است که حدود حداقل ۴۰ میلیارد بدهی هست. ما تلاش کردیم که بدهی دقیق شهرداری را بدانیم ولی مدیریت شهرداری چنین چیزی را اعلام نکرده است ولی من ازمنابع داخلی شهرداری و کانال های دیگر، شنیده ام که شهرداری هر سال یک هزار میلیارد تومان سود بدهی و وام های معوقه را می پردازد؛ شهرداری هیچ اطلاعاتی به ما نمی دهد ولی ما از زیرمجموعه شهرداری به این اعداد رسیده ایم.»

حقانی که سابقه معاونت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران را درکارنامه خود دارد، راجع به خاص گی های شهردار آینده پایتخت کشور عزیزمان ایران هم می گوید: «به نظرم هرکسی می خواهد شهردار شود، باید برنامه مشخصی به شورا بدهد. علاوه براین، حسن شهرت، پاکدستی و مبارزه جدی با فساد و قایل به شفافیت در اداره شهر هم باید شاخصه های شهردار آینده باشند. شهردار آینده باید به مردم و شورا به طور مرتب گزارش دهد. او باید آشنایی عمیقی از پرسشها شهری و حوزه های پنهان شهرداری داشته باشد.

شهر بدهکار

درشهرداری این قدر شرکت های متفاوتی ایجاد شده است که براق سازی راجع به عملکرد آنها وجود ندارد و شهردار آینده باید دراین حوزه ها شفافیت سازی کند. پایتخت کشور عزیزمان ایران پایتخت کشور عزیزمان ایران است و قرار است عالی ترین شهر منطقه غرب آسیا باشد و شهردار باید قدرت مدیریت چنین فضایی را داشته باشد. قطعا بدون برنامه چنین کاری امکان پذیر نیست.» حقانی راجع به منابع شهرداری و پتانسیل این منابع جهت ارتقای کیفیت زندگی درشهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین توانایی لیست امید جهت رسیدن به چنین وضعیتی هم می گوید: «نام لیست، لیست امید است و تزریق ناامیدی قطعا درست نیست. مردم امیدوارند که شهر از این بحران های پیچ درپیچ رها شود و کیفیت زندگی دراین شهر اصلاح یابد. با وجود ناملایماتی که با پایتخت کشور عزیزمان ایران شده است و دچار بحران های زیست محیطی متعددی شده است هست، همچنان قابل احیا و اصلاح سبک زندگی است و لیست امید وظیفه دارد که این امید را تحقق ببخشد.»

صدراعظم نوری: شهردار تازه نباید نگاه

از اوج به پایین نسبت به مردم داشته باشد

«زهرا صدراعظم نوری» نخستین شهردار زن درجمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران است که توانسته اعتماد مردم جهت ورود به شورای اسلامی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را جلب کند. او راجع به اولویت های شورای پنجم به «شهروند» می گوید: «به نظرم قبل از هرگونه اظهارنظری باید ابتدا شناختی از وضع موجود شهرداری داشته باشیم و جهت این آشنایی هم باید اطلاعات کافی داشته باشم، چون روال به گونه ای نبوده که براق سازی شده است باشد.

پس نخستین اقدام دستیابی به اطلاعات و شرایط موجود هست. شهرداری منابع پایدار و ثابت کمی دارد و به واسطه کمبود همین منابع پایدار، مشکلاتی به وجود می آید و به سمت فروش تراکم پیش می رود که باید به آن پرداخت شود. درطول این ۱۲ سال تعهداتی صورت گرفته که بدهی هایی جهت شهر باقی مانده که مقدار این بدهی ها باید براق شود.» صدراعظم نوری اعتقاد است که عجله جهت عوض کردن مدیریت شهری ضرورت ندارد و ابتدا باید وضع کنونی شورا و شهرداری براق شود: «قانون ما را محدود نمی کند که به محض تشکیل شورا، شهردار تعیین شود. باید وقت کافی داشته باشیم که بدانیم شهرداری درچه وضعیتی قرار دارد. به نظر من الان ورود گزینه های آینده شهرداری مهم نیست. هرچند که باید برنامه ها مشخص شود.

ما باید کارها شورای شهر در امسال را هم بررسی کنیم و متناسب با این شرایط به سمت شروع کار تازه برویم؛ یعنی باید راجع به قوانین کنونی شورا و میراث آن هم کار جدی و براق انجام شود.» او ویژ گی های مهم شهردار آینده را «پاکدستی و همکاری مردم درتصمیم گیری» می داند: «مردم در این انتخابات خواسته های خود را نشان دادند که در واقع عوض کردن وضع موجود بود و براین مبنا افرادی باید کاندیدا شوند که شرایط مورد نیاز جهت این عوض کردن را داشته باشند. رأی مردم حاوی خبر مهمی بود؛ هنگامی که مردم یکپارچه به صددرصد لیست امید رأی دادند، یعنی دنبال عوض کردن مدیریت و عوض کردن رویه غیرشفاف هستند.

شورای تازه تمام تلاش خود را می کند که اعتماد مردم را که سرمایه اجتماعی هست، تقویت کند. طبیعی است که ما باید در آینده به دنبال کاندیداهایی باشیم که پاکدست و سالم هستند. از تجربه و توانمندی کامل برخوردار هستند و نگاه از اوج به پایین نسبت به مردم ندارند بلکه مردم را درتصمیم گیری، اجرا و نظارت همکاری دهند.» اگرچه به نظر می آید عوض کردن درمدیریت شهری پایتخت کشور عزیزمان ایران درماه های آینده قطعی است ولی اعضای کنونی شورای شهر و همچنین کارشناس شهری معتقدند که باید پیش از این تغییر، میزان بدهی ها و وضع حساب های مالی شهرداری مشخص شود؛ موضوعی که اعضای منتقد شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران درشورای شهر با آخر یافتن انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کنند، به دور از شائبه های سیاسی به آن بپردازند. دراین باره هفته گذشته «رحمت الله حافظی»، مدیر کمیسیون سلامت و محیط زیست از مدیر شورا خواسته که «حداقل با آخر یافتن انتخابات، تذکر به شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران درمورد براق سازی مالی صندوق ذخیره کارکنان شهرداری را ارسال کند.»

اخبار اجتماعی – شهروند

واژه های کلیدی: ایران | شهردار | مدیریت | مدیریت | شهرداری | شورای شهر | شورای اسلامی | انتخابات شورای شهر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs